ארתרוסקופיה של הברך

ארתרוסקופיה של הברך

 

ניתוח ארטרוסקופיה של הברך מטרתו לטפל בבעיות ברכיים שונות. מרבית ניתוחי ארטרוסקופיה של הברך מבוצעים לצורך טיפול בשחיקה של הסחוס המפרקי עקב דלקת פרקים כרונית, בעיקר מחלת מפרקים ניוונית. הניתוח מוצע למטופלים אשר אינם משתפרים עם טיפול שמרני (פעילות גופנית, פיזיותרפיה או תרופות נוגדות דלקת), וכאשר נגרמת פגיעה בתפקוד היומיומי וישנה הפרעה ממשית לאיכות החיים.

מהלך הניתוח:

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית, אזורית או מקומית, בהתאם למידת הפגיעה. יש להיוועץ עם הרופא המנתח לגבי הפסקת תרופות מסוימות בימים הקודמים לניתוח, ויש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

בניתוח מתבצעים חתכים מזעריים בברך, אליהם מוחדר מכשיר דק מיוחד המכיל מצלמה, תוך הסתכלות על הרקמה מבחוץ באמצעות מסך הטלוויזיה. המכשור הזעיר מאפשר ביצוע פעולות ברקמה מבלי לגרום לטראומה גדולה באזור.

באמצעות מכשור דק שיוחדר דרך החתכים הנוספים, המנתח יחשוף את החלל המפרקי ויבצע את הפעולה הנדרשת, למשל, חיתוך של הרקמה הסחוסית והגרמית העודפת, במידה וישנה הפרעה לחלל המפרקי כמו בדלקת סחוסית ניוונית. המכשיר הזעיר מאפשר לחתוך, להצמיד ולתפור את הרקמה, וכך ניתן לחבר יחדיו חלקי רצועה שנקרעה, או להזיז את עצמות המפרק. לבסוף החתכים הקטנים ייתפרו, ועל המפרק נשארת חבישה אלסטית.

סיכונים:

נזק עצבי – עלול להיגרם לעיתים נדירות בשל הקרבה הגדולה של המפרק לעצבים העוברים מחוט השדרה אל כף הרגל.
נזק לרצועות או לשרירים – בשל הסרת חלקים משמעותיים במפרק, לעיתים עשוי להיגרם נזק לרקמות הרכות, כגון חתך או קרע בשריר או קרע של ליגמנט.
תסחיף שומני – כאשר חלק ממח העצם ניתק מהרקמה ומגיע דרך זרם הדם לכלי הדם הריאתיים וסותם אותם – יכול להתבטא במצוקה נשימתית לאחר ניתוח המצריכה בירור וטיפול מיידיים. נדיר.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.