ארתרוסקופיה של הירך

ארתרוסקופיה של הירך

 

אַרְתְרוֹסקופיה היא ניתוח זעיר-פולשני במפרק הברך. הפרוצדורה כוללת החדרת מכשירים לגוף, הן לצורך אבחנה והן לצורך טיפול בפגיעות שונות.

ארתרוסקופיה של מפרק הירך מאפשרת גישה ניתוחית בעלת פולשנות מזערית למפרק העמוק ביותר שבין חמשת המפרקים הגדולים.

מפרק הירך הוא ציר כדורי שמחבר בין האגן לעצם הירך והוא בנוי בצורה כזו המאפשרת לירך עצמה לזוז לצדדים, קדימה ואחורה ובתנועה סיבובית.

המפרק מצופה בסחוס הוא חלק, ובקצהו ממוקם הלברום האצטבולרי – טבעת סחוסית שאחראית על אטימת המפרק, פיזור העומסים במפרק בצורה שווה ושמירה על יציבות המפרק. במידה ונוצר קרע בלברום, יופיעו כאבים חזקים שיגבילו בפעילות גופנית ואף יפריעו בישיבה ארוכה. קרע בלברום היא הסיבה הנפוצה ביותר לביצוע ארתרוסקופיה של מפרק הירך. במהלך הניתוח במרבית המקרים יבוצע תיקון של הקרע, ובמידה והקרע לא ניתן לתיקון החלקים הקרועים יוצאו מהמפרק בעזרת משאבה קטנה על מנת למנוע כאבים. לאחר הוצאת החלקים הקרועים, ברור המקרים תחליף רקמת צלקת את תפקודו של הלברום החסר.

תסמינים:

כאבים, מגבלה תפקודית, צליעה .

בדיקה לצורך אבחון ודאי:

צילום ירך , CT , MRI

הניתוח:

במהלך הניתוח, לשם החדרת האנדוסקופ למרווח שבין האצטבלום לראש הירך, יש למתוח את הגפה המנותחת ולוודא תחת שיקוף רנטגן שנוצר מרווח המאפשר החדרת מכשור הניתוח באופן בטוח מבלי לפגוע בסחוסי המפרק ובטבעת הסחוסית העוטפת את האצטבלום – הלברום.

לאחר הכנסת המכשור הניתוחי, דרך 2-3 חתכים זעירים, ניתן לטפל הן במבנים התוך-מפרקיים והן במבנים סביב המפרק. ניתן לבצע תפירה של קרעים בלברום, שיוף של צואר הירך, שיוף של עצם האגן, כמו גם הטרייה של שכבת הביניים בין עצם הירך לשרירים החיצוניים, הבורסה הטרוכנטרית, וטיפול בקרעים בשרירים החיצוניים.

תוצאות הניתוח:

דריכה מלאה עם קביים מותרת ברוב המקרים, פרט למצבים בהם בוצע עידוד צמיחת סחוס לאחר ניקוב העצם התת סחוסית או במצב בו קיים חשש לשבר בצוואר הירך כתוצאה מנשיאת משקל מלאה.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.