הזעת יתר

הזעת יתר

 

הזעת יתר הינה בעיה שכיחה הפוגעת במספר אופנים באדם הסובל ממנה: מתחושות פיזיות לא נעימות ועד לתופעות נפשיות הקשורות להרגשה הכללית ולביטחון העצמי.

אפיון הזעת יתר

ברפואה נוהגים לחלק את תופעת יתר ההזעה לשני סוגים: הזעת יתר ראשונית, והזעת יתר משנית. הזעת היתר הראשונית מאופיינת על ידי גירוי יתר של המערכת הסימפתטית המעצבבת את בלוטות הזעה האקריניות. הסימפטום האופייני הוא הזעה מקומית (בבתי השחי, כפות ידיים, מצח ועוד) בדרך כלל ללא סיבה נראית לעין וללא קשר לטמפרטורה. הזעת יתר משנית נגרמת לרוב מסיבות הורמונאליות, זיהומיות או ממחלה ממאירה. במקרה שכזה אין לטפל בתופעת הזעת יתר באמצעות בוטולינום טוקסין, אלא על ידי טיפולים כירורגיים יעילים.
מהלך הטיפול בהזעת יתר
ניתן לטפל בהזעת יתר במספר דרכים: קיימת הדרך הניתוחית כירורגית, ובשנים האחרונות קיימת שיטה אשר בה מזריקים את חומר הבוטוקס (בוטולינום טוקסין) אל תוך האזורים בהם קיימת תופעת הזעת יתר. יעילותו של הטיפול נמשכת בין ארבעה חודשים לחצי שנה.

הדרך הניתוחית

דרך אחת היא טיפול ניתוחי סימפטקטומי: ניתוח אשר בו פוגעים במערכת המעצבבת את בלוטות הזיעה. הבעיה העיקרית בניתוח זה היא הופעת הזעת יתר תגובתית באזורי גוף אחרים. ניתוחים אלה נעשים לרוב על ידי כירורגים המומחים בכירורגית כלי דם. במקרים בהם הזעת היתר ממוקמת בבתי השחי בלבד קיימות טכניקות ניתוחיות המבוצעות על ידי כירורגים פלסטיים. בטכניקות אלו, אנו מפחיתים ופוגעים בצורה משמעותית בבלוטות ההזעה בבית השחי, וכך ההזעה פוחתת ואין תופעה של הזעה תגובתית באזורי גוף אחרים. מדובר בפתרון ניתוחי יעיל ביותר עם מינימום של סיבוכים.
סיבוכים וסיכונים לטיפול בהזעת יתר
בטיפול בהזעת יתר ע"י בוטולינום טוקסין משך יעילות אמנם קצר אך ללא סיבוכים. החיסרון בשימוש בבוטוקס כנגד הזעת יתר הוא העלות היקרה של חומר הבוטולינום טוקסין והצורך בהזרקות חוזרות כל חצי שנה. בכריתה חלקית של בלוטות הזיעה בבתי השחי על ידי שאיבה או כריתה, היעילות ממושכת. אמנם ייתכנו סיבוכים אך בסבירות קטנה ביותר. נדיר אך קורה לעיתים שיעילות הפעולה הכירורגית היא חלקית ויש צורך בפרוצדורה מתקנת.

⦁ צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: