החלפת מפרק ירך

החלפת מפרק ירך

 

מפרק הירך הוא נקודת חיבור הגפה בין התחתונה לשלד הגוף המרכזי. מפרק הירך נושא משקל רב ובנוי כמבנה מכתש ועלי. עצם הירך היא עצם ארוכה הבנויה מצוואר וראש הירך (העלי) אשר נע בתוך האצטבלום (המכתש). ראש הירך והאצטבלום עטופים בסחוס המאפשר תנועה חלקה, ללא כאב. רצועות, שרירים וגידים מחברים בין האגן וצוואר הירך.

הסיבה הנפוצה ביותר לניתוח: שחיקת סחוסים. בניתוח זה מבוצעת כריתה של המפרק החולה והחלפתו במשתל מלאכותי.

תסמינים:

כאבי המפרק / קשיחות המפרק פוגעים באיכות החיים, הכאב מורגש גם במנוחה ו/או לא מאפשר פעילויות בסיסיות כמו כיפוף או הליכה, או במקרה שיש שינוי מהותי במבנה המפרק לאחר שמוצה הטיפול השמרני.

בדיקה לצורך אבחון ודאי:

בדיקה גופנית, צילום רנטגן ובמקרה הצורך CT

שיטות הטיפול המקובלות כיום:

הגישה המסורתית: בגישה זו, כדי להגיע למפרק החולה, מנתקים את השרירים מהירך. יש לכך מספר חסרונות – יותר הגבלות לאחר הניתוח, יותר כאבים, שיקום ממושך יותר וסיכון לאי שוויון באורך הרגליים, מה שעלול להתבטא בצליעה, בחוסר איזון באגן ובצורך בהגבהה של הרגל השנייה.

החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית: גישה זו היא זעיר-פולשנית, ומהלך הניתוח דומה: גם כאן נדרשת הרדמה מלאה או אזורית-אפידורלית, וגם כאן קיימים סיכונים כמו פגיעה בכלי דם או בעצבים, שברים וזיהומים. אולם העובדה שהניתוח מתבצע ללא ניתוק השרירים והגידים מהירך או מעצמות הירך, משפיעה משמעותית על השיקום ועל תחושת הכאב. בגישה הקדמית החתך הניתוחי הוא כ-8-12 ס"מ בלבד בחלק הקדמי של הירך.

מהלך הניתוח:

בשלב הראשון מוצא ראש הירך ונכנס שתל (גזע). השתל דומה במבנהו למפרק הירך הטבעי ועשוי סגסוגת טיטניום. הוא נכנס לתעלה במרכז עצם הירך ומקובע לעצם בשיטה של הצמדה או בעזרת דבק עצמות. על השתל מולבש ראש טיטניום המחליף את ראש הירך שהוצא. הסחוס הפגוע במכתש האגן מוצא ומוכנס במקומו שתל טיטניום הנצמד לעצם המכתש ומקובע באמצעות בורג או דבק עצמות. לתוך הספל שהוכנס למכתש האגן מכניסים כוסית נוספת מקרמיקה או מפוליאתילן. הכוסית וראש הירך מייצרים ביניהם את תנועת המפרק.

מהלך הניתוח בגישה הקדמית הזעיר-פולשנית:

חתך הניתוח עובר בין השרירים בקדמת החלק הלטרלי של הירך. לאחר הזזת השרירים מגיע המנתח אל קופסית המפרק. הקופסית נפתחת והראש השחיקתי מתגלה, מנוסר בצוואר ומוצא ממקומו. הסחוס באזור המחבט משויף, ואל המחבט מוצמד המשתל המלאכותי המתכתי שלחלקו הפנימי מוחדרת כיפה מקרמיקה או מפוליאתילן דחוס שעבר טיפול מיוחד. לאחר מכן מגלים את החלק המקורב של הירך.
לאחר שיוף מח העצם מוחדר משתל מלאכותי של הירך העשוי מסגסוגת טיטניום, ולראשו מוצמד ראש קרמי או מתכתי. סגירת הפצע הניתוחי נעשית בקלות מאחר ולא חותכים את השרירים אלא עוברים ביניהם. בסיום הניתוח מושארת צינורית המנקזת דם לשקית צמודה לפצע הניתוח.

תוצאות הניתוח:

כיום הרופאים ממליצים על חזרה לפעילות מהירה. המטופל יבצע פיזיותרפיה ולאחר תקופה קצרה ידווח על ירידה בכאבים ושיפור בטווחי התנועה.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: