החלפת מפרק כתף

החלפת מפרק כתף

 

מפרק הכתף מורכב בצורה כזו שמאפשרת להרים, לסובב, לכופף ולהניע את הזרוע לכל הצדדים לטווחי תנועה גדולים.

בגלל המבנה הכדורי שלו הוא נחשב לאחד המפרקים הפחות יציבים בגוף ואנשים רבים סובלים מתופעה של פריקה או תת פריקה של עצם זו של הכתף. במצבים בהם יש פגיעה בעצם הכתף או שחיקה של הסחוסים נוצרת הגבלה משמעותית בתנועה שמפריעה בתפקוד היומיומי.

תסמינים:

כאבים חזקים, מוגבלות בטווח התנועה וטיפול שמרני שאינו מביא להקלה.

בדיקה לצורך אבחון ודאי:

בדיקה גופנית , צילום רנטגן , CT

ניתוח החלפת מפרק:

במהלך הניתוח הרופא יבצע חתך בכתף עד למפרק הכתף דרך השרירים והגידים ויבצע הפרדה של העצמות. לאחר מכן ישייף את העצם הפגועה על מנת להסיר את הרקמות הפגועות ויקדח בה חורים להחדרה והתאמה של הכתף התותבת.

במידה והפגיעה היא בעצם של הזרוע, לאחר הסרת הרקמות הפגועות ימקם הרופא המנתח תותב בעל רגלית מתכת וראש כדורי. כאשר מדובר בפגיעות פחות חמורות, ניתן למקם כיפת תותב בראש העצם של הזרוע. במידה והפגיעה היא בגידים או בשרירים מסביב למפרק הכתף, יש צורך לבצע השתלת תותב של כתף הפוכה – שימוש בתותב כדורי בעצם השכמה בנוסף לתותב הישר בראש עצם הזרוע.
במקרים בהם הפגיעה היא רק בסחוסים ואין כלל פגיעה בעצמות המפרק, ניתן לבצע החלפת כתף על ידי התאמת כיפה מתחת מעל עצם הזרוע.

החלפת כתף הפוכה:

במקרים בהם המטופל סובל מקרעים גדולים ומשמעותיים שלא ניתן "לתקן" בניתוח רגיל, כלומר ישנו הרס סופי של גידי הכתף והשימוש ביד הפך מוגבל מאוד מכיוון שאין גידים שייצבו את התנועה ויעזרו בהרמת היד, יבוצע ניתוח "החלפת כתף הפוכה".

הניתוח מערב השמה של פרוטזה, שבחלקה היא בעלת מבנה עגול ומיוחד המשנה את מבנה הכתף ולמעשה הופך אותו. ההיפוך יוצר מצב שבו המכתש והעלי מתחלפים במקומם, כך שהעלי עולה על עצם השכמה והמכתש עולה על ראש עצם הזרוע. זאת בניגוד למצב הרגיל.
שינוי מבנה הכתף יוצר מצב שבו אפשר לייצב את הכתף ולחזק את כוחו של שריר הדלתואיד (שריר הכתף האחראי על הרמת היד). במצב חדש זה יכול המטופל לבצע תנועות מלאות של הכתף רק בעזרת שריר הדלתואיד ללא עזרת גידי השרוול המסובב (הגידים שנקרעו).

תוצאות ניתוח:

ניתוח כתף דורש התאוששות ארוכה, הכוללת עבודת פיזיותרפיה ממושכת וזהירות רבה בהפעלת המפרק המטופל בימים הראשונים. בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח יולבש מתלה על זרועו של המטופל.
בדרך כלל המטופלים מרגישים הקלה משמעותית בכאבים ועם הזמן והתרגול גם שיפור בטווח התנועה.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: