היפוספדיאס

היפוספדיאס

 

היפוספדיאס הוא מום מולד נפוץ אשר בא לידי ביטוי בחוסר סגירה מלאה של השופכה.

והוא בא לידי ביטוי בנוכחות של פתח נוסף לשופכה, מלבד הפתח הרגיל, ולזליגה של שתן מבעדו.

בנוסף, לרוב קיימת התפתחות רק של מחצית עליונה של עור העורלה (חצי נימול). לעיתים הפוספדיאס מלווה בהיצרות פי השופכה, בעקמת הפין כלפי שק האשכים ותסביב של הפין ימינה או שמאלה בדרגות חומרה שונות. שכיחותו היא אחת ל- 250-300 זכרים. קיימת נטייה משפחתית: אחד משבע תינוקות לאב עם היפוספדיאס יוולד עם מום זה.

במקרים של היפוספדיאס מומלץ שלא לבצע ברית מלה או לכל היותר לבצע ברית סמלית בלבד תוך שימור של עור העורלה. עור העורלה חשוב לצורך תיקון ההיפוספדיאס וכריתתו בעת הברית מורידה משמעותית את שיעור הצלחת ניתוח התיקון.

שיטת הטיפול ב"מרב":

ניתוח. הניתוח ניתן לביצוע בכל גיל, אבל הגיל האידיאלי לביצועו הוא בין 6 ל-12 חודשים, תלוי בהתפתחות הילד.

הניתוח:

תיקון של היפוספדיאס הנה כירורגיה שחזורית עדינה הדורשת מיומנות. הניתוח נמשך 1.5-2.5 שעות בהרדמה כללית. לאחר הניתוח הילד ייתן שתן בטפטוף מתמיד דרך צינורית סיליקון עדינה המושארת בשופכה ומוחזקת על ידי תפר לקצה איבר המין. איבר המין נחבש בחבישת פלסטיק שקופה והתינוק יחותל בהחתלה כפולה כדי למנוע זיהום, ולרפד ולהגן על איזור הניתוח. לאחר הניתוח הילד ישאר לפחות לילה אחד להשגחה. ברוב המקרים יוכל למחרת להשתחרר לביתו עם הצינורית, המשך החתלה הכפולה וטיפול אנטיביוטי למשך 8-10 ימים. לאחר מכן יוזמן למרפאה לבדיקה והוצאת הצינורית.

תוצאות:

ניתוחי היפוספדיאס מצליחים ברוב המכריע של המקרים. במידה והבעיה אינה נפתרת, ניתוח נוסף לתיקונה מבוצע בדר"כ לאחר 6 חודשים מהניתוח הראשון.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: