הקטנת חזה

הקטנת חזה

 

ניתוח להקטנת חזה הינו ניתוח שיש לו, קודם כל, הצדקה רפואית ולא רק אסתטית, היות והוא יכול לשפר את היציבה, למנוע בעיות גב ולשפר את דמוי הגוף. רק בחורה הנושאת משקל כה כבד על כתפיה וגבה, יכולה להבין את המעמסה הפיזית, כמו גם הנפשית הזו.
בניתוח הקטנת חזה חשוב לראות עבודות של מנתח ולהתרשם, היות ובניתוח נדרשת היכולת לעצב את השדיים, לשמור על סימטריה, למקם נכון את הפטמות ולשוות לשד מראה אחיד ויפה.

למי מיועד הניתוח

ניתוח הקטנת חזה נועד לכל אותן נשים, בכל גיל, אשר "סובלות" מחזה גדול (היפרטרופיה).
נשים אלו סובלות מעודף משקל על החזה, מתלוננות על רגישות וכאב בחגורת הכתפיים, מתלוננות על סימני לחץ של החזייה בכתפיים ועל הצורך לחיות רק עם חזייה. לעיתים מתלוננות הנשים על גרד ואדמומיות עונתית מתחת לשד ועל בעיה אסתטית חברתית.

הערכה טרום ניתוחית

  1. אישה מעל גיל 35 – רצוי שתצטייד בממוגרפיה טרם הניתוח לצורך השוואה.
  2. יש למדוד את איכות וכמות רקמת השד הקיימת בחלקו העליון והתחתון ומתחת לפטמה.
    אנו מעריכים את איכות העור והמצאות סימני מתיחה. מדידה חשובה נוספת הינה קוטר העטרה. במקרים רבים צניחת השד וגודלו מלווה בהתרחבות העטרה הדורש תיקון ניתוחי.
  3. יש להחליט טרם הניתוח מהו מראה השד הרצוי ע"י המטופלת.
    אנו משתדלים להקטין את השד לממד המתאים לבקשת האישה והמתאים למבנה גופה.

לרוב, אנו ממליצים על מראה טבעי יותר, הפרופורציונלי למבנה בית החזה, רוחב הכתפיים, מותן ואגן ואף לבלט הישבן במראה צידי.

מהלך הניתוח

הניתוח נערך בבית חולים תחת הרדמה כללית ואורכו כשעה וחצי עד שעתים. במהלך הניתוח אנו מקטינים, בדרך כלל את קוטר העטרה ומעלים את העטרה והפטמה על "גבעול" למיקומה החדש. ה"גבעול" מכיל כלי דם ועצבים המגיעים לפטמה. עם הקטנת השד מרחיקים רקמת שומן ובלוטות חלב עודפות. בלוטות החלב שנשארות קשורות לגבעול הצר המחובר לפטמה מאפשרות יצירת חלב, אבל בכמות מוגבלת ולא מספקת להנקה. אנו יוצרים מעיין "ערסל" התומך את השד בחלקו התחתון ויוצר מלאות סמוך לחריץ שבין שני השדיים. את הרקמה העודפת אנו שולחים לבדיקה פתולוגית. בסוף הניתוח אנו מבצעים תפירה בחוטים פנימיים ונספגים כך שאין צורך להוציא תפרים ואין סימני תפרים על פני העור. אנו חובשים את המקום, כולל חזיית ספורט אותה לא מורידים במשך שלושה שבועות לערך. ברוב הניתוחים להקטנת שד נשארים נקזים לאחר הניתוח למשך מספר ימים.

צלקות

בניתוחי הקטנת שדיים קיימות מספר שיטות לניתוח. כעיקרון, השיטות מתחלקות לניתוח המשאיר צלקת סביב העטרה וצלקת אנכית בלבד ולניתוח המשאיר בנוסף לצלקות אלו גם צלקת רוחבית באזור קפל השד. לכל אחת מהשיטות קיימות יתרונות וחסרונות ויש לדון בהן באופן אישי לפני הניתוח. באופן כללי, צלקות הללו מתרפאות היטב ומותירות סימן מטושטש במקום הימצאותן לאחר זמן.

שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה בהתאם לצורת השדיים, סוג העור ואיכותו, כמות, עובי וגמישות הרקמות הרכות.

תוצאות סופיות לאחר ניתוח זה מתקבלות כעבור מספר חודשים בלבד. בחודשים הראשונים השד עלול להראות שונה מצורתו הסופית.

סיבוכים ותופעות לוואי

כמו בכל ניתוח קיימים סיבוכים אפשריים. העיקרים שבהם:

נמק של הפטמה, חלקי או מלא – נדיר פחות מ- 0.5%

שטפי דם – כ- 3% מכלל הניתוחים המבוצעים

זיהום בפצע הניתוחי – פחות מ- 1% מכלל הניתוחים. לאחר הניתוח אנו ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה מונעת למשך חמישה ימים להפחתת הסיכון לזיהום.

הצורך בניתוח חוזר לצורך תיקון קיים בעיקר בניתוחים אלו, בשל אופיו השמרני והרצון להימנע מצלקות מיותרות. שיעור התיקונים הינו כ-2%.

הפחתת תחושה לאזור הפטמה – פחות מ- 5% מהמקרים. לרוב התחושה חוזרת עד כשנה לאחר הניתוח ובמיעוט מהמקרים התחושה אינה משתקמת.

יכולת ההנקה עלולה להיפגע אם כי לא ניתן לקבוע בוודאות באיזה שיעור.

היפרדות שולי החתך ופתיחת קו התפר – תופעה נדירה וקשורה יותר לכריתת מסת שד גדולה עם עור דק ונשים מעשנות.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: