טחורים

טחורים

 

טחורים הם כלי דם הנמצאים בחלקו האחרון של המעי הגס (הרקטום התחתון) ובפי הטבעת. הם מסייעים לנו, בין היתר, לשלוט על היציאות שלנו ולדעת להפריד בין מוצק, נוזל וגז. הבעיות מתחילות כאשר כלי הדם האלה נמתחים, מתרחבים וצונחים (לרוב בגלל הוורידים הנמצאים באזור). תופעות אלו גורמות לדלקת, לפקקת או לקרע, וכתוצאה מכך לסבל רב.

הגורמים להיווצרות טחורים

קיימות מספר סיבות העלולות לגרום להיווצרותם. מאמץ ממושך בזמן יציאות ולאורך תקופה ארוכה, הוא כנראה הגורם המשמעותי ביותר להתהוות טחורים. גורמים נוספים הם גיל, עצירות או שלשול כרוני, הריון, תורשה, שימוש ממושך במשלשלים ובחוקנים, ישיבה ממושכת בשירותים ומאמץ גופני ממושך, הכולל נשיאת משאות כבדים והרמת משקולות באופן רצוף.

תסמינים:

דימום תוך כדי יציאה

בלט או נפיחות של רקמה דרך פי הטבעת בעת היציאה ולאחריה.

גירוי באזור האנאלי.

רגישות באזור וכאב פי הטבעת.

בדיקות לצורך אבחון:

בדיקת רופא

סוגי ניתוחים במרב:

קשירת טחורים מונחית דופלר -HAL

קשירה מונחית אולטרה סאונד של כלי הדם המזינים את הטחורים ולעיתים קיבוע שלהם לדופן התעלה האנאלית עם תפרים. הניתוח מתאים לחולים עם טחורים מדממים לא גדולים ושאינם צונחים מחוץ לפי הטבעת. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית.

במהלך הניתוח נעשה שימוש במכשיר הדופלר לזיהוי העורקים המספקים דם ישירות לטחורים ולסגירתם. השימוש בדופלר מבטיח מיקום מדויק של העורק והערכת הזרימה, ובאמצעות כך קשירה סלקטיבית של עורקי הטחורים. בסיום הפעולה מתבצעת ביקורת באמצעות הדופלר לאבטחת סגירת העורקים. יתרונות השיטה: שיעור הכאב לאחר הניתוח קטן והחזרה לפעילות יומיומית מהירה.

ניתוח עם מכשיר אוטומטי (PPH) – הליך חדשני בשם procedure for prolapse and hemorrhoids (PPH) , המכונה לעיתים שיטת הסטפלר. זוהי התערבות כירורגית זעיר-פולשנית, במהלכה משתמשים בסטפלר מעגלי שמסיר רקמה מעל "קן הכאב" בתוך תעלת פי הטבעת. ההליך "מעלה" את רקמת התעלה, מחזיר את רקמת הטחורים למיקומה האנטומי המקורי ומקטין את זרימת הדם לטחורים הפנימיים. עקב כך, רקמת הטחורים חוזרת ומצטמקת במרבית המקרים תוך ארבעה עד שישה שבועות ממועד הטיפול. ההליך כרוך בתחושת כאב מופחתת בהשוואה לניתוח קונבנציונאלי מכיוון שהוא מבוצע מעל "קן הכאב" בתוך תעלת פי הטבעת. היתרון הוא בכך שהליך זה פוגע בקצוות עצבים מעטים בלבד, בזמן שההליך הכירורגי המקובל מבוצע מתחת לקן המשונן תוך פגיעה בקצוות עצבים רבים.

תוצאות הניתוח

חשוב להדגיש כי גם לאחר הניתוח הטחורים עשויים לחזור במידה ולא שומרים על אורח חיים נכון, וכמו כן, בדומה לכל הליך, ישנו אחוז קטן של כישלון בניתוחים.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: