טריגר פינגר – כף יד

טריגר פינגר – כף יד

 

"אצבע הדק" או "טריגר פינגר", היא דלקת הגורמת להיצרות של מעטפת הגידים המכופפים בכף היד. הגיד המכופף של האצבע הוא מעין רצועה המקשרת בין השריר לעצם. כאשר השריר, שנמצא באמה מתכווץ, הגיד נמתח וגורם לאצבע להתכופף פנימה לתוך כף היד. הגיד נע בתוך מעטפת עבה הבנוייה מגלגלות (Pulleys). כאשר באזור הגלגלת הראשונה נוצרת דלקת, נוצרת גם היצרות שלה. כאשר הגלגלת צרה, הגיד מתקשה להחליק דרכה ותנועתו הופכת לא חלקה. כך מורגשים "קליקים", היתפסויות וכאב בעת כיפוף האצבע.

במצבים מתקדמים ולא מטופלים, האצבע עלולה להיתפס באופן קבוע בלי יכולת ליישר או לכופף אותה.

הגורמים:

לא תמיד ידוע מה גורם לדלקת זו. ישנם מצבים רפואיים הידועים כגורמי סיכון לכך כמו סכרת, דלקת פרקים, שיגרון. במקרים רבים, הדלקת עלולה להיגרם מפעילות מאומצת חוזרת ונשנית של כיפוף ויישור האצבע. דוגמאות לכך הן שימוש ממושך במספריים, מברגים וכלי עבודה וכו'.

הסימפטומים:

כאב בבסיס האצבע, לעיתים אינו ממוקם ויכול להיות מורגש בכל מקום לאורך האצבע או כף היד. כאשר הדלקת נמשכת ולא מטופלת, מופיע הסימן המייצג של המחלה והוא קליקים והיתפסות כואבת של הגיד בעת כיפוף ויישור האצבע. תנועת הגיד ב"קפיצה" דומה להדק של כלי נשק ומכאן שם התופעה.

האבחון:

האבחנה של טריגר פינגר נעשית בבדיקה גופנית מדויקת ונכונה. לא ניתן לזהות את הדלקת בבדיקות דם. צילומי רנטגן או בדיקות הדמיה אחרות אינן נחוצות ואינן תורמות לאבחנה.

הטיפול השמרני:

התאמת פעילות היד והימנעות מהפעילות החוזרת שעלולה היתה לגרום לדלקת. אמצעים נוספים לטיפול בשלב ההתחלתי של הדלקת הוא שימוש בסד לקיבוע האצבע לתקופה קצרה או בהזרקה מקומית של קורטיזון. הטיפול בהזרקה יכול לפתור את הבעיה בחלק לא מבוטל מהמקרים, אך לא בכולם.
במקרה שהטיפול השמרני לא הועיל או כאשר הדלקת חמורה והאצבע "נעולה" ולא ניתן לכופף או ליישר אותה, מומלץ טיפול ניתוחי.

הניתוח:

מבוצע ע"י אורטופד מומחה כף יד במסגרת אמבולטורית (ללא אשפוז) ובהרדמה מקומית. בניתוח, מבוצע חתך בבסיס האצבע המעורבת, ומבוצע חיתוך הרקמה הדלקתית ושחרור ההיצרות סביב הגיד. החתך הניתוחי נתפר במספר תפרים בודדים, ומבוצעת חבישה מרופדת ליד. מיד לאחר הניתוח ניתן ורצוי להניע את האצבעות בכדי למנוע הידבקויות בגיד. לאחר כ-10 ימים עד שבועיים מהניתוח מסירים את התפרים (במידה ולא נעשה שימוש בתפרים הנספגים מעצמם) ובהדרגה, חוזרים לפעילות מלאה עם היד.

רגישות באזור הצלקת הניתוחית צפויה להמשך למשך מספר שבועות.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: