כריתת שחלה/ ציסטה שחלתית בשיטה סגורה – לפרוסקופיה

כריתת שחלה/ ציסטה שחלתית בשיטה סגורה – לפרוסקופיה

 

מחלה של השחלות מאופיינת בהופעה של ציסטות מרובות בשחלה, ועלולה לחייב כריתה מלאה או חלקית של השחלה. במקרים של ציסטה שחלתית, ניתן לכרות את הציסטה בלבד.

תסמינים:

כאבי בטן חזקים, נפיחות בבטן, לעיתים תכופות חום לא מוסבר, דימומים לא סדירים.

בדיקות לצורך אבחנה מדויקת:

בדיקות דם ו/ או אולטרסאונד ובדיקה גניקולוגית, או לפרוסקופיה – הסתכלות על הרחם מבפנים ע"י החדרת מצלמה דרך הבטן.

גורמים אפשריים:

גידולים וציסטות כתוצאה מהפרעות הורמונאליות או גנטיות.

מהי שיטת הטיפול/ ניתוח המתקיימת ב"מרב":

טיפול ניתוחי בלבד. כריתת הציסטה בשחלה מתבצעת ע"י לפרוסקופיה (החדרת מצלמה לאיזור הניתוח וביצוע הכריתה במקביל), הניתוח צריך להתבצע בהקדם לאחר קביעת האבחנה.

ניתוח:

הניתוח אורך עד שעה בהרדמה מלאה או אזורית. במהלך הניתוח מפרידים את הציסטה מהשחלה וכורתים אותה. בלפרוסקופיה – נעשים שלושה חתכים קטנים באזור הטבור דרכם מוחדרים מכשירי הצילום והכריתה . הלפרוסקופ, שבקצהו מצלמה, יוחדר דרך חתך נוסף באזור הטבור.

השחלה המיועדת לכריתה תנותק מאספקת הדם, ותיכרת במלואה או בחלקה בלבד (במקרה של כריתת ציסטה בלבד). בסיום הניתוח, החתכים יתפרו או יודבקו, ויחבשו.

חלק מהמקרים ניתן לעשות את הניתוח ללא אשפוז כלל. הניתוח מתבצע באופן זה בדרך כלל אצל נשים צעירות על מנת לשמר חלק מהשחלה שלהן.

תוצאות הניתוח:

אם הניתוח נעשה ע"י פתיחת דופן הבטן הוא משאיר צלקת רוחבית בדרך כלל באזור "קו הביקיני". אם הוא נעשה ע"י לפרוסקופיה, נשארות שלוש צלקות קטנות של כ-1 ס"מ כל אחת. ההחלטה על סוג הניתוח נעשית ע"י המנתח על פי מצב השחלה. כריתה של שחלה אחת משמרת את פוטנציאל הרבייה.

במקרה של ממצא ממאיר מופנית החולה מיד עם שחרורה להמשך טיפול אצל רופא מומחה באונקולוגיה גניקולוגית.

תופעות לוואי:

לעיתים כאבי בטן קלים. אם הניתוח נעשה בלפרוסקופיה עשויים להיות גם כאבים בכתפיים (בגלל החדרת אויר לחלל הבן וגירוי הסרעפת במהלך הניתוח).

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: