מסטוידקטומי

מסטוידקטומי

 

המסטואיד הוא חלל הנמצא בתוך עצם הגולגולת מאחורי האוזן. חלל זה מלא במחיצות עצם בצורת "חלת דבש" והוא קשור בתעלה לאוזן התיכונה. זיהומים מהאוזן התיכונה יכולים לחדור למסטואיד ולגרום למסטואידיטיס.

כולסטאטומה היא רקמה לא תקינה הדומה לרקמת עור הגוף. רקמה זו אינה קיימת באופן נורמלי בתוך האוזן התיכונה והמסטואיד. במקרים בהם פולשת רקמה זו לתוך האוזן, עקב מצב מולד או עקב מחלה דלקתית של האוזן, היא גורמת לכרסום ולהרס של האוזן ושל המבנים לידה.

מהלך הניתוח:

במהלך הניתוח יש  להוציא את המקומות אליהם החיידק מגיע. אם מוציאים את כל החלקים שהוא נגע בהם החיידק ימות והמחלה תעלם, אבל קיים סיכון שהשמיעה תיפגע.
ניתוח לכריתת עצם המסטואיד מהווה אמצעי כירורגי לטיפול בכולסטאטומה, ומטרתו למנוע דלקת חריפה במסטואיד ובאוזן התיכונה. בניתוח זה נכרתת העצם הנגועה, כמו גם אזורים אחרים אליהם התפשטה הכולסטאטומה.
המנתח יבצע חתך מאחורי האוזן, דרכו ייגש אל עצם המסטואיד ואל אזור האוזן התיכונה. היקף הניתוח יקבע לאחר שהמנתח יבחן את שיעור האזורים הנגועים אותם יש להסיר. המנתח ישתדל לשמר את מבנה האוזן ככל שניתן, על מנת שלא לפגוע ביכולת השמיעה של המטופל.
אם רק עצם המסטואיד פגועה, יסיר אותה המנתח ויציל, למעשה, את האוזן התיכונה ואת אברי השמע.  אם חלה הדבקה של הפטיש, הסדן ועור התוף, אברים אלו יוסרו, ואילו הארכובה תישמר, כדי לאפשר השתלה עתידית של אביזר שמע.
משהוסרו כל העצמות והאברים הנגועים, יטפטף המנתח אנטיביוטיקה אל האוזן התיכונה על מנת למגר כל דלקת מקומית, וחתך הניתוח ייסגר וייתפר.

תוצאות הניתוח:

כשבועיים-שלושה לאחר הניתוח ניתן לאמוד את הצלחתו.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: