מתיחת בטן

מתיחת בטן

 

מטרת הניתוח היא להסיר את עודפי העור והשומן בבטן תחתונה, להדק את השרירים ולמתוח את הבטן עד קבלת בטן שטוחה ככל האפשר.

למי מיועד הניתוח

ניתוח מתיחת בטן בא לתת מענה לנשים או לגברים אשר עלו וירדו במשקל ונוצרו אצלם עודפי עור בבטן תחתונה, או לנשים לאחר הריונות שגרמו לעור ושרירי הבטן להיות רפויים .

הערכה טרום ניתוחית

 • יש לבדוק תחילה את איכות העור, עודפי העור, סימני מתיחה ואיכות שריר הבטן. יש לתעד את כל הצלקות על פני הבטן מניתוחים קודמים ולבדוק אם יש חשד לשבר בדופן הבטן.
 • במהלך ההערכה הטרום ניתוחית, אנו שמים דגש על מבנה הבטן והטבור, מבנה וצורת המותניים אשר מתרחבות עם הזמן, אזור המפשעות ופנים הירכיים ה"נופלים", יתרות העור בשיפולי הבטן והשומן בצדי האגן.
 • לפני הניתוח יש להצטייד בבדיקות דם מלאות, א.ק.ג. וצילום חזה. לעיתים יש צורך בבדיקות נוספות.

סוגי הניתוחים :

מתיחת בטן הינו שם כללי לניתוח שבו מוציאים עודפי עור מהבטן ומותחים את העור שנותר.
קיימות שיטות שונות לשיפור דופן הבטן ויש להתאים אותן בקפידה לכל מטופל בהתאם לממצאי הבדיקה וציפיות המטופל.

 • מתיחת בטן (קלאסית) 
  בניתוח זה מוציאים את כל העור העודף מהטבור ועד איזור השיער ובצדדים מעצם אגן אחת לשנייה. לאחר מכן מתבצעת הפרדה של העור בבטן עליונה כמעט עד קשת הצלעות.
  לאחר חיזוק מתאים של שרירי הבטן הרפויים מותחים כלפי מטה את העור המופרד בבטן עליונה וכך מתקבלת צלקת רוחבית בבטן תחתונה. המטופלים המתאימים ביותר לשיטה זו הינם אלו עם עודפי העור הגדולים ביותר.
  במידה וכמות העור העודף פחותה תתקבל צלקת בצורת T הפוך, שחלקו הניצב הוא באורך משתנה, בהתאם לכמות העור העודף.
 • מתיחת בטן מיני 
  זהו ניתוח פשוט יותר ומיועד רק למטופלים שאצלם עודף העור מתרכז רק בבטן תחתונה מתחת לטבור ושרירי הבטן שלהם טובים וחזקים. מדובר בניתוח פשוט יחסית עם צלקת קצרה יחסית בבטן תחתונה, במיקום נמוך ללא נגיעה בטבור. ניתן לבצעו בהרדמה מקומית עם טשטוש או בהרדמה כללית אבל ללא אשפוז. מהלך הניתוח קל בהרבה אם משווים אותו למתיחת בטן מלאה.
 • מתיחת בטן אורכית (ניצבת) 
  מתאים בעיקר למטופלים שהעור העודף מתרכז אצלם בעיקר באמצע הבטן מעל ומתחת לטבור. בניתוח זה מבצעים הוצאת עור מאזור עצם הבריח ועד לאזור השיער. המתיחה מתקבלת מקירוב עור המותניים בכיוון קו האמצע. חסרונו של הניתוח הוא בצלקת מרכזית וארוכה. עם זאת, התוצאה האסתטית של דופן הבטן היא טובה מאוד כולל הדגשה ניכרת של קו המותניים.

מהלך הניתוח:

מתיחת בטן נעשית לרוב בהרדמה כללית ואורכת בין שעה לשעתיים, בהתאם לסוג הניתוח.
במקרים הקלים יותר ניתן להשתחרר מבית חולים עוד ביום הניתוח ובאחרים נשארים לאשפוז של לילה. בסיום הניתוח משאיר המנתח נקז אשר יוצא אחרי מספר ימים לפי כמות הנוזל שהוא מנקז. בסיום הניתוח מומלצת חבישת חגורה מתאימה למשך 3 שבועות.
הצלקות לאחר ניתוח זה נמצאות מסביב לטבור ובשיפולי הבטן התחתונה.
הצלקת התחתונה מתוכננת להיות נמוכה ככל האפשר על מנת שתוסתר ע"י תחתונים ובגד-ים.
אנו משאירים לאחר סיום הניתוח צלקת בעלת רוחב מינימאלי. יש לדעת כי במקרים מסוימים מתפתחת צלקת "פרא" הקרויה 'קלואיד' אצל חלק קטן מהמנותחים, וקשורה למנגנון אישי של ריפוי פצע.

סיבוכים ותופעות לוואי

ניתוח זה הינו ניתוח גדול, ובשל כך עלולים להיווצר תופעות לוואי מוקדמות (עד שבוע לאחר הניתוח) ומאוחרות (מעל שבוע לאחר הניתוח). הסיכון להיווצרות סיבוכים אלו גוברת במטופלים מעשנים, סוכרתיים ובעלי עבר ידוע של בעיה בריפוי פצע.

תופעות לוואי מוקדמות כוללות:

שטפי דם אצל כ- 3% מכלל הניתוחים המבוצעים.

זיהום בפצע הניתוחי, אצל פחות מ- 2% מכלל הניתוחים.

כאב: רמת הכאב והמגבלה לאחר הניתוח שונה מאדם לאדם. כעיקרון, עיקר הכאב נובע ממתיחת השרירים של דופן הבטן ולא מהחתך עצמו.

תופעות לוואי מאוחרות כוללות:

אסימטריה בקו הצלקת.

אירועים של קרישי דם, בעיקר במקרים בהם משלבים פרט למתיחת בטן גם שאיבת שומן גדולה (בד"כ באזור הירכיים). בשל כך, אנו נמנעים מאוד מלבצע ניתוחים משולבים אלו ונוקטים את כל הצעדים על מנת להפחית סיכון זה.

הצורך בתיקון נוסף הן של הצלקת והן של אזור המותניים (שכיח יותר) נאמד בשיעור של כ- 3% מסך כל המנותחים.

צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: