מתיחת פנים

מתיחת פנים

 

ניתוח מתיחת פנים נועד לתת תשובה לתהליך ההזדקנות אשר עובר עור הפנים והפנים עצמן.

ניתוח מתיחת פנים הינו הפתרון האסתטי הטוב ביותר לתיקון יסודי של נפילת הפנים. מטרת המתיחה היא יצירת מראה הרמוני וצעיר יותר של כלל הפנים. בניתוח מתיחת פנים הרקמות הרכות של הפנים יורמו למקומן הקודם, תוך הסרת עודפי עור זהירה (למניעת "המראה המתוח" הלא-רצוי). הניתוח מתבצע לרוב אצל מטופלים ומטופלות אשר עברו את גיל הארבעים, וסימני גילם ניכרים בפניהם. ניתוח מתיחת פנים אינו קשה או מסובך, ואחוזי ההצלחה שלו גבוהים.

ניתוח מתיחת פנים מביא לעיתים לשינוי הדרמטי ביותר במראה. הקפדה על התאמת הניתוח למנותחת היא כלל ראשוני חשוב.

כיצד נוצרים קמטים באזור הפנים?

היווצרות קמטים באזור הפנים מושפעת מגורמים רבים. בין הבולטים שביניהם: גיל מתקדם, כמות החשיפה לשמש, הרגלי חיים, תכונות גנטיות ושינויי משקל קיצוניים. כל אלה תורמים את חלקם לשינויים טבעיים בפנים. מטרתו של הניתוח היא ארגון מחדש של הרקמות הרכות באזור הפנים הצוואר.
יש לזכור כי כל ניתוח הכרוך במתיחה והידוק של העור אינו מחזיר לאחור את השעון הביולוגי ואותן השפעות להן היה העור נתון לפני הניתוח יהיו קיימות גם בעתיד.

מטרת ניתוח מתיחת פנים

מטרת הניתוח הינה לעצור את תהליך ההזדקנות, להעלים קמטים ולהעניק לעור הפנים ולפנים מראה רענן וצעיר יותר. ניתוח מתיחת פנים מטפל בקמטי הזקנה הנראים על הפנים, ובהזדקנות עור הפנים. הניתוח הוא פתרון להעלמת קמטים, לעיצוב הפנים ולתחושה צעירה ורעננה יותר.

טכניקות לניתוח מתיחת פנים

קיימות מספר שיטות למתיחת פנים. מהלך ודרך הניתוח נקבעים לפי אישיות האדם, מבנה העצמות, סוג העור, הרגלי תזונה ושינויים חוזרים במשקל, חשיפה לשמש, עישון, הרגלי שתייה ומצבים נפשיים. על מנת להתאים את שיטת הניתוח למטופל/ת יש להגיע לבדיקה במרפאה, אשר בה ייבחנו כל הפרמטרים.

תהליך הניתוח

מהלך הניתוח מפריד המנתח את העור מרקמות הפנים והצוואר. חתכי הגישה מוסווים בקו השיער, לאורך קדמת האוזן אל תוך החלק המרכזי של האוזן (ניתוח רטרו־רגלי), חובקים את התנוך ומתעקלים מאחורי האוזן לתוך קו השיער האחורי.

לאחר ההפרדה מהדק המנתח את רקמת החיבור שנמצאת מתחת לעור ועוטפת את שרירי הפנים בהתאם למבנה הספציפי ולתכנון המוקדם. לעיתים מסיר המנתח באופן חלקי שכבה זו.

אם ישנה הצטברות של שומן בצוואר נעשית שאיבת שומן. אם קיימים מיתרים אורכיים בצוואר, מהדק המנתח את השרירים במרכז הצוואר בצורת ערסל דרך חתך תת־סנטרי במשולב עם הידוק צידי של שרירי הצוואר. עודפי עור מוסרים באופן שמרני. באופן הזה ניתן להשיג מראה פנים ומראה צוואר צעירים יותר וקו לסת מוגדר יותר.

בסיום הניתוח – בהתאם לצורך – מוזרק שומן עצמי לעיצוב הלחי, למילוי חריצים בין האף לפה, למילוי השקע בקו הלסת ואף לעיבוי השפתיים. הזרקת שומן עצמי מאפשרת להשיב נפח שאבד עם השנים ולתת מענה תלת־ממדי כולל ומושלם להצערת הפנים.

ההרדמה

הניתוח נעשה בהרדמה מקומית בתוספת תרופות הרגעה, או בהרדמה כללית. ניתוח מתיחת פנים נמשך לרוב בין שלוש לארבע שעות ומשך האשפוז המקובל הוא עד 24 שעות. הניתוח יתארך אם יתווספו לו ניתוח עפעפיים, מילוי קפלי הבעה ו/או קילוף עור סביב הפה.

סיכונים וסיבוכים אפשריים

כמו בכל פעולה כירורגית, גם לניתוח מתיחת פנים ישנם מספר סיכונים וסיבוכים אפשריים.
חשוב לזכור כי סיבוכים אלו נדירים ביותר, וניתנים לטיפול תרופתי או כירורגי:

דימום – לרוב קל. דימום משמעותי מיד לאחר הניתוח עלול לסכן את שלמות העור.

זיהום – נדיר למדיי.

אובדן חלק מהעור – מצב זה קשור לכך שהפרדת עור הפנים והצוואר לצורך מתיחה מנתקת אותו מאספקת הדם הטבעית שלו. בתקופת ההחלמה הראשונה קיים סיכון קטן לנמק ולאובדן חלק מהעור. סיבוך נדיר אך יכול להופיע גם כאשר הניתוח מבוצע ע"י מנתח מיומן. הסיכון לסיבוך זה גדול פי כמה אצל נשים מעשנות. יש להפסיק לחלוטין את העישון לפני ואחרי הניתוח.

צלקות – נוצרות בכל מקום בו העור נחתך. ברוב המכריע של המקרים יהיו הצלקות דקות ועדינות. לעיתים רחוקות ומבלי שניתן לצפות זאת, הופכות צלקות להיות היפרטרופיות, כלומר – מורמות מעל העור, אדומות ובשרניות.

פגיעה בעצב הפנים – עצב זה חולף כמניפה מתחת לשרירי ההבעה של הפנים ואחראי לפעולתם. פגיעה ישירה בו במהלך ניתוח למתיחת פנים נדירה ביותר וטיפול בה מהווה אתגר קשה. לעיתים רחוקות סובלים חלק מסעיפיו של העצב מחולשה חולפת בעקבות הזרקת חומרי ההרדמה המקומית ו/או בתגובה לפעולות כירורגיות שונות הנעשות בקרבתם .
אובדן תחושה באפרכסת – נדיר למדי אך אפשרי בעקבות פגיעה לא מכוונת בעצב האחראי לה. ייתכנו גם שינויים בתחושה בחלקים אחרים של הפנים בעקבות הניתוח.
אסימטריה קלה – לרוב במידה המקובלת כטבעית ואינה דורשת תיקון.

צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: