ניתוח לתיקון בקע (הרנייה) מפשעתית בילדים

ניתוח לתיקון בקע (הרנייה) מפשעתית בילדים

 

בקע מפשעתי (הרניה, שבר או קילה) הוא תופעה נפוצה למדי אצל ילדים: כ־5% מהם סובלים מהתופעה – בעיקר בנים. על אף שמדובר בפגם מולד, קורה לעיתים שהוא מופיע חודשים ואף שנים אחרי הלידה.
הבקע נגרם מתעלה ("שקית") פתוחה באזור המפשעה שהייתה אמורה להיעלם אחרי הלידה. התעלה הפתוחה מחוברת לחלל הבטן, ולכן בשלב מסוים חודרים לאזור המפשעה לולאות מעי
(או שחלה אצל הבנות).
מתבטא בנפיחות במפשעה ולעיתים גם בשק האשכים. הנפיחות בולטת יותר בזמן בכי או מאמץ. לעיתים מלווה בכאבים. הנפיחות יכולה להיות חד צדדית ולעיתים דו צדדית. הבקע המפשעתי בילדים הוא מולד. לעיתים רואים את הנפיחות. מיד לאחר הלידה ולעיתים הנפיחות מופיעה מאוחר יותר בגיל הילדות או הבגרות.

בדיקה לצורך אבחון ודאי:

הרופא מתרשם מנפיחות במפשעה ובשק האשכים.

שיטות הטיפול המקובלות כיום:

הטיפול ניתוחי בלבד. הניתוח צריך להתבצע בהקדם מכיוון שקיימת סכנת "כליאה" של הבקע. הנפיחות במפשעה מקורה בלולאת מעיים החודרת לתוך שק באזור המפשעה וכאשר הלולאה נכלאת עלול להיווצר נזק למעי.

הניתוח:

מתבצע בילדים מעל גיל שנה, בריאים, ללא מחלות רקע קשות (כגון: מחלות לב, ריאות, נוירולוגיות).
הניתוח הוא פשוט ושגרתי, ואורך כ- 30 דקות. הוא מתבצע ע"י חתך קטן במפשעה, גילוי שק הבקע, קשירתו וכריתתו. העור נסגר בדבק ואין כלל תפרים. ההחלמה טובה ומהירה.

תוצאות הניתוח:

הניתוח משאיר צלקת קטנה מאוד באזור המפשעה. הצלקת סגורה ע"י דבק מיוחד.
בהמשך ריפוי הצלקת כמעט ולא רואים שהילד עבר ניתוח.
הילד ייבדק שנית כחודש לאחר הניתוח על ידי המנתח.
הסיכון לבקע חוזר הוא אפסי, והסיכון לזיהום הפצע הניתוחי הוא מינימלי.

דגשים:

חשוב לדעת שילד עם בקע מפשעתי חד צדדי, בכ- 10-15% מהמקרים יכול להיות בקע גם במפשעה הנגדית. כאשר הנפיחות לפני הניתוח היא דו צדדית מנתחים באותה ההרדמה את שתי המפשעות. יש לציין שבבנות, במרבית מהמקרים, הנפיחות בבקע מפשעתי מקורה בשחלה שחדרה לתוך השק במפשעה ואילו בזכרים מדובר לרוב בלולאת מעיים.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב ,עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי והמקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: