ריסוק אבנים בכליות בגלי הדף

ריסוק אבנים בכליות בגלי הדף

 

שיטת ריסוק אבנים בכליות המיועדת לטיפול באבני כליה שהן:

  • בעלות קוטר שלמטה משני ס"מ נוצרו כתוצאה מזיהום (אבן יצוקה/אבן חצץ).
  • חוסמות את זרימת השתן אל מחוץ לכליה.

שיטת הטיפול ב"מרב":

ניתן לרסק את האבנים בעזרת גלי הדף המכוונים מחוץ לגוף אל האבן בדיוק רב. הפרורים נפלטים בדרך כלל מאוחר יותר בשתן ללא התערבות נוספת
הטיפול מתאים לאבנים שלא גורמות לחסימה, זיהומים או כאבים ולרוב מצריכות מעקב בלבד. אבנים גדולות מדי (העולות על 2 ס"מ) אינן מתאימות לטיפול בגלי הלם. כמו כן, יש השפעה למיקום האבן בדרכי השתן, למצבו הכללי של המטופל ולמצב הכליות שלו.

איך הטיפול עובד:

גלים המיוצרים על ידי המכשיר מועברים ללא הפרעה דרך הנוזל (לרוב מים) שבכרית ומשם דרך הרקמות הרכות של המטופל, הדומות בצפיפותן למים. כאשר הגלים נפגשים עם חומר בצפיפות שונה – האבנים – נוצר באזור זה ריכוז אנרגטי. פירוק האבן נעשה גם על ידי כוחות מכאניים מהגלים ובנוסף כוחות שליליים מהאפקט של הגלים החוזרים.

ההליך אורך כ – 45-60 דקות, אין בו חתכים אך הוא כרוך בכאבים ואמצעי מניעת כאבים אלו נעים בין טשטוש, הרדמה מקומית ועד להרדמה כללית. הטיפול אסור בהריון, או כאשר ישנו זיהום פעיל בדרכי השתן, הפרעת קרישה או כאשר האבן נמצאת במקום נמוך בדרכי השתן. במצבים של השמנה משמעותית או בעיות אורתופדיות, עלול להיות קושי לטיפול בעזרת גלי הלם.

תוצאות:

זמן ההחלמה קצר, ואחוזי ההצלחה הם מעל 50% כבר בטיפול הראשון. הטיפול אינו ניתוחי ולא מצריך אשפוז והוא כרוך במעט תופעות לוואי.
T.U.R.Tלהסרת גידול בשלפוחית השתן
ניתוח להסרת גידול משלפוחית השתן מבוצע כאשר אובחן גידול בשלפוחית.

תסמינים:

הופעת שתן דמי, תכיפות ודחיפות במתן שתן, כאבי מתניים.

בדיקות לצורך אבחון מדויק:

בדיקות שתן כללית, אולטרסאונד כליות ודרכי שתן, בדיקת שתן לציסטולוגיה, בדיקת CT וציסטוסקופיה.

שיטת הטיפול המקובלת ב"מרב":

TURT– שיטה ניתוחית באמצעותה מתבצע טיפול במגע דרך הציסטוסקופ.
הניתוח:
מהלך הניתוח, מחדיר הרופא ציסטוסקופ (צינורית גמישה ודקה בעלת סיב אופטי באמצעותה מתבוננים לתוך שלפוחית השתן) לשלפוחית השתן דרך השופכה ונערכת סריקה של כיס השתן. אח"כ מוחדר לשלפוחית השתן רזקטוסקופ, מכשיר קטן בעל ידית ארוכה ולולאת מתכת בקצהו. כריתת הגידול הסרטני מתבצעת באמצעות זרם חשמלי המועבר אל הגידול דרך לולאת המתכת הנמצאת בקצה הרזקטוסקופ. הגידול נחתך בבסיסו והאיזור נצרב בעזרת זרם חשמלי חלש, במטרה להפחית את הדימום.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או מקומית. כשעתיים לאחר הניתוח החולה משתחרר לביתו, לעיתים עם קטטר. לעיתים יש צורך להישאר לאשפוז של לילה, לפי החלטת הרופא המנתח.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: