שבר בפטלה (פיקה)

שבר בפטלה (פיקה)

 

הפטלה – הפיקה – נמצאת בתוך החלק הסופי של גיד השריר הארבע ראשי ובהמשך בתוך החלק ההתחלתי של גיד הפטלה המתחבר לחלק הקדמי של עצם הירך. היא מייצרת מפרק עם עצם הירך ומנוף להפעלת השריר הארבע ראשי המיישר את השוק. שבר בפטלה קורה בדרך כלל מחבלה ישירה בקדמת הברך בתאונת דרכים או נפילה. בחבלה ישירה כזו יגרם בדרך כלל שבר מרוסק לפטלה.

מנגנון אחר בו קורה שבר בפטלה הוא עומס פתאומי חד וחזק על הגיד. במנגנון זה נגרם בדרך כלל שבר פשוט יותר. תפקוד תקין של הפטלה חיוני לצורך מנגנון יישור הברך ולמניעת כאב בקדמת הברך בישיבה ובהליכה.
הטיפול בשברים של הפטלה תלוי במידת התזוזה של השבר וכמובן בנפגע עצמו.

טיפול שמרני:

בשברים ללא תזוזה הטיפול בדרך כלל הוא שמרני – ללא ניתוח. הרגל מושמת בצילינדר גבס למשך כשישה שבועות ולאחר מכן יש צורך בטיפול פיזיותרפי לחיזוק השרירים ושיפור טווח התנועה בברך.

ניתוח:

בשברים עם תזוזה יש צורך בתיקון ניתוחי. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או ספינלית ומתבצעת החזרה אנטומית של חלקי השבר למקומם וקיבוע חלקי השבר על ידי שני מסמרי נירוסטה ולולאת נירוסטה. במקרים מסוימים ניתן לבצע קיבוע על ידי ברגים או על ידי עוגנים מיוחדים הנכנסים לעצם הפטלה ואליהם קושרים את הגיד.
לאחר הניתוח הרגל מושמת בסד צירים מיוחד המגביל את כיפוף הברך לזווית אותה בוחר הרופא המנתח. ניתן לדרוך על הרגל מיד לאחר הניתוח כאשר הסד מורכב. כעשרה ימים לאחר הניתוח ניתן להוציא תפרים ולהתחיל טיפול פיזיותרפי לחיזוק שרירים סביב הברך. החלמה מלאה צפויה להמשך כשלושה חודשים.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: