שחזור רצועות ברך

שחזור רצועות ברך

 

בברך שתי רצועות צולבות, קדמית ואחורית.

הרצועות הצולבות הן מבנים תוך מפרקיים והן מחברות בין עצם השוק (הטיביה) לעצם הירך (הפמור). תפקידן לשמור על יציבות הברך – תנועה קדמית ואחורית ותנועות סיבוביות. הרצועות שוכבות בהצלבה זו לזו ולכן נקראות רצועות צולבות. מעבר ליציבות המכאנית שהרצועות נותנות, בתוך הרצועות הצולבות ישנם חיישנים שמעבירים למוח מידע בנוגע למתח שעובר על הרצועות, ובתגובה המוח מפעיל את השרירים לייצוב הברך.

כאשר יש קרע ברצועה נוצרת תחושה של חוסר יציבות בברך, ודרושה התערבות.

תסמינים:

כאבים חזקים בברך, נפיחות, קושי בכיפוף הברך, מתיחה חזקה בזמן פציעה.

בדיקה לצורך אבחון ודאי:

בדיקה גופנית, הדמיה, MRI

מהלך הניתוח:

הניתוח לשחזור רצועות מבוצע בשיטה הארתרוסקופית ללא פתיחת המפרק, למעט חתך עור שדרכו ילקח גיד מהחולה לצורך השתלתו במקום הרצועה הקרועה. הניתוח יעשה דרך שני חתכים זעירים בקדמת הברך (גודלו של כל חתך כ-1 ס"מ) דרכם תוחדר מערכת אופטית זעירה לברך ומכשירי ניתוח זעירים. הניתוח נערך כאשר המנתחים מביטים על מסך, שם מקרינה המצלמה שהוחדרה לברך את כל מהלך הניתוח. הגיד שנלקח (יש אפשרות לקחת מהמטופל עצמו – גיד פיקה, גידים של שרירי ההמסטרינג ועוד, או גיד שיילקח מתורם – מבנק רקמות ייעודי). השתל של הרצועה יקובע בתעלות שיקדח המנתח בשני חלקי הברך ויקובעו בהן בעזרת ברגים ו/או פינים שייספגו מאוחר יותר. בסיום יתפור את החתכים השונים ויחבוש את הברך.

תוצאות הניתוח:

השיקום, בשלבים הראשונים, מתמקד בשליטה בכאב, בהורדת הנפיחות ובהגעה לטווחי תנועה (יישור וכיפוף) מהר ככל שניתן. במקביל, חיזוק שריר הארבע-ראשי) לשיפור יציבות הברך) וחזרה לתבנית הליכה בנשיאת משקל מלאה.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: