שחרור גיד כף היד

שחרור גיד כף היד

 

גידי כף היד מחליקים בתוך תעלה הקשורה לעצמות כף היד והאצבעות במספר מקומות. התכווצות של שריר מסוים גורמת למשיכת הגיד ועל ידי כך לתזוזת העצם אליו הגיד מחובר. התעבות של הגיד או הצרות של התעלה בה הוא עובר יכולה לקרות כתוצאה מדלקות כרוניות, בעיקר דלקות "מכניות" (לא זיהומיות) שקורות כתוצאה משימוש יתר וחיכוך רב של הגיד ברקמות הסובבות אותו, כמו גם כתוצאה מדלקות פרקים כרוניות.

סוגי הטיפול

תחילת הטיפול בכל המצבים הקלים יותר של דלקות במעטפות הגידים היא לרוב בטיפול שמרני (לא ניתוחי) הכולל תרופות נוגדות דלקת, מנוחה, קיבוע, והזרקות סטרואידים מקומיות. ברוב המקרים הבעיה חולפת כעבור מספר חודשים. במקרים קשים יותר, או כאשר טיפול שמרני נכשל, ניתן להציע ניתוח לשחרור הגיד. לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם רופא המומחה בטיפול בבעיה, ולדון יחד איתו בסוגי הניתוחים השונים, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, ומידת התאמתו האישית של המטופל לניתוח.

הניתוח

הניתוחים לשחרור גידים מבוצעים לרוב בהרדמה אזורית או מקומית עם טשטוש. ייתכן ולפני ביצוע החתך יושם חסם עורקים לפני כף היד כדי להקל על ביצוע הניתוח על ידי מניעת דימום. המנתח יבצע חתך בעור מעל האזור בו עובר הגיד הדורש שחרור. הגיד אותו רוצים לשחרר יופרד מהרקמות מסביבו. המנתח יבצע חתך במעטפת הגיד (TENOSYNOVIUM) ובכך ירחיב את התעלה בה הוא עובר, דבר שיקל על הגיד בתנועה בתוכה וימנע חיכוך. בסוף הניתוח החתך ייתפר במספר תפרים בודדים וייחבש.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: