שחרור שורש תעלת כף יד – CTS

שחרור שורש תעלת כף יד – CTS

 

התעלה הקרפלית היא המעבר הסיבי-גרמי בצד כף היד של פרק כף היד המחבר בין הזרוע לבין התא האמצעי של המישור העמוק של כף היד. כאשר אחד או יותר מגידי השרירים המכופפים, העוברים דרכה, מתנפח או נפגע נוצרת בצקת או דלקת בתעלה והתוצאה היא הפעלת לחץ על העצב העובר דרכה. כך נוצר המצב הרפואי השכיח יחסית, הקרוי תסמונת התעלה הקרפלית.

הגורמים לתסמונת:

מאמץ ממושך על פרק כף היד (אנשים העובדים עם מחשב ועכבר), טראומה לכף היד, שינויים ומחלות הורמונליות (נשים בזמן הריון ו/או אחרי לידה, בעיות בלוטת התריס, סוכרת, עודף הורמון גדילה- אקרומגלי), עודף משקל, תזונה לקויה, עישון ומתח נפשי. ככל הנראה קיים גם גורם מולד – התעלה הקרפלית קטנה יותר אצל חלק מהאנשים. נשים סובלות מהתסמונת עד פי 3 יותר מגברים, והבעיה נצפית על פי רוב רק אצל בוגרים.

התסמינים:

צריבות תכופות, עיקצוץ, נימול וחוסר תחושה בכף היד ובאצבעות שלעיתים מתפשטים מהיד לאורך האמה והזרוע ועד הצוואר. התסמינים מופיעים לרוב לראשונה ביד אחת או בשתיהן בלילה כוון שרוב האנשים ישנים עם כיפוף במפרק היד. בהמשך: הפחתה בחוזק הלפיתה (ירידה בכוח של האצבעות וביכולת לאגרף את כף היד), קושי בסגירת האגודל פנימה לכיוון האצבע וקושי בתפיסת חפצים קטנים. ללא טיפול המצב עלול להידרדר עד לכדי איבוד השרירים בבסיס האגודל ופגיעה סנסורית בלתי הפיכה, שבאה לידי ביטוי בחוסר היכולת להבחין בין חום לקור בנגיעה.

כיצד מאבחנים?

לפי תלונות אופייניות ובדיקה נוירולוגית של היד. ניתן גם להיעזר בבדיקת מוליכות חשמלית של העצב המדיאני (EMG).

טיפול שמרני:

מנוחה של היד הפגועה למשך שבועיים, סדים לקיבוע, תרופות נוגדות דלקת והזרקות סטרואידים לאזור התעלה הקרפלית. הסימפטומים יכולים לחלוף לאחר זמן מסוים בחלק מהמקרים. אם התסמינים פוחתים ניתן לשלב תרגילי מתיחה וחיזוק כדי לשפר את ההחלמה. במקרים שהטיפול השמרני נכשל והסימפטומים ממשיכים למעלה מ- 6 חודשים, יש בדרך כלל צורך בניתוח לשחרור הלחץ על העצב המידיאני (פתיחת גג התעלה הקרפלית הסגורה) כדי למנוע את החמרת המחלה.

הניתוח:

ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית ניתן לבצע בשני אופנים: בשיטת ניתוח פתוח ובשיטה האנדוסקופית – זעיר פולשנית. בשיטת הניתוח הפתוח, לאחר מתן הרדמה מקומית או אזורית, המנתח יבצע חתך באורך של כ-3 עד 5 ס"מ בשורש כך היד. בהמשך, יחתוך המנתח את הרצועה הקרפלית (הרקמה הקשיחה המהווה את הגג של התעלה הקרפלית) וכך יגדל נפח התעלה והלחץ בה יקטן. בסוף הניתוח המנתח יתפור את החתך ויחבוש אותו.
בשיטה האנדוסקופית (זעיר פולשנית), לאחר מתן הרדמה מקומית באזורים המיועדים לחתכים המנתח יבצע חתך אחד או שניים בגודל של כ-1 ס"מ במפרק היד ו/או בכף היד. דרך החתך יחדיר המנתח צנתר (צינור דק וגמיש) עם מצלמה המשדרת את צילומים על גבי מסך בחדר הניתוח. המנתח יחתוך את הרצועה הקרפלית בעזרת מכשיר ניתוחי זעיר ומיוחד המוחדר אף הוא דרך אותו חתך או דרך חתך נוסף. לבסוף יוציא המנתח את המכשירים, וידביק פלסטרים קטנים על הנקבים הזעירים שפער בידו של המנותח. הפעולה נמשכת כ-10 עד 15 דקות.

סיכונים, סיבוכים וחזרה לפעילות:

הסיכונים והסיבוכים  של הניתוח כוללים דימום, זיהום, פגיעה עצבית (לרוב זמנית), נוקשת בפרק כף היד, כאבים באזור הצלקת וכישלון הניתוח בפתרון הסימפטומים (ואז יתכן שהאבחנה הראשונית הייתה שגויה). רוב המטופלים מחלימים לחלוטין בעקבות ההליך.

זמן החזרה לתפקוד מלא של היד תלויה בחומרת הבעיה ממנה סבל המנותח, והיא צפויה להתרחש תוך שבועות ספורים ועד חודשים. תתכן רגישות באזור הצלקת בשבועות או החודשים הראשונים שלאחר הניתוח.

  • צוות המומחים שלנו בבית החולים מרב , עומד לרשותכם וידאג להתאים את הטיפול המקצועי ומהקיף ביותר עבורכם.

רשימת רופאים מבצעים: