מרפאת כלי דם

מחלות  ורידים 

ורידים הם כלי הדם המובילים את הדם הלא מחומצן ("המשומש") בחזרה ללב ולריאות כדי לחמצן אותם. אותו דם מחומצן ("הנקי") מגיע מכיוון הריאות לאחר חמצונו אל הלב בצדו השמאלי ,
משם הלב דוחף את הדם בכוח עצום לתוך העורקים כדי להזין את כל הרקמות בגוף.
לאחר הזנת התאים בחמצן ובאבני מזון אחרות ולקיחת דו תחמוצת הפחמן וחומרי פסולת אחרים, הדם מגיע לוורידים המובילים אותו ללב ולריאות כדי להתחמצן מחדש, מגיע שוב לעורקים וכך ממשיך מחזור הדם.
הדם בוורידי הרגליים צריך לזרום לכיוון מעלה. בזמן שכיבה או הרמת הרגליים הדם זורם מאליו עקב כוח הכבידה, אך בזמן עמידה הדם נדחף למעלה עקב תנועת השרירים, הפועלים כמשאבה.
מאחר והכוח הדוחף אינו קבוע, קיימת נטייה של הדם ליפול לכיוון מטה ולזרום בכיוון הפוך. דבר זה נמנע בזכות מסתמים חד כיווניים הנמצאים בתוך הורידים, המאפשרים  לדם לזרום רק לכיוון הלב ולא בכיוון ההפוך.
הבעיה מתחילה כשהמסתמים נפגעים או מתקלקלים. בוורידים בהם המסתמים לא מתפקדים הדם זורם בכיוון ההפוך, ולכן הם מתרחבים עם הזמן. כך נוצרים הוורידים הבולטים ברגליים, המופיעים בצורות ובחומרות שונות.לתופעת אי תפקוד המסתמים בעטיה נגרמת התרחבות הוורידים, נקראים אי ספיקה ורידית. ורידים בולטים ברגליים הם ממצא שכיח בקרב האוכלוסייה, ובעיקר באוכלוסיית הנשים.
בעיית הורידים הבולטים היא כאובה ומטרידה, בראש ובראשונה מבחינה אסתטית. אבל העובדה החשובה יותר היא שוורידים בולטים יכולים להוות בעיה רפואית ממשית העלולה לגרום לסיבוכים.

נימים
נימים הם ורידים קטנים הנמצאים על פני העור. הם יכולים להופיע כבודדים, מפוזרים או בקבוצות.
הנימים יכולים להיות בגדלים שונים: מקטנים מאוד ועד לנימים גדולים הנראים ממרחק. צבעם יכול להיות אדמדם, סגול, כחול או שילוב של כל הצבעים. כשהם נמצאים בקבוצה, הם נקראים ספיידרים (עכבישים).
הנימים בדרך כלל גורמים להפרעה אסתטית בלבד אך לעיתים, כשהם מרובים מאוד, הם עלולים לגרום לאי נוחות.

דליות
דליות מוגדרות כוורידים גדולים יותר המורחבים בצורת חולנית ונמצאים בדרך כלל מתחת לשכבת העור. צבען לרוב כחול. דליות עלולות להיות מפותלות ובגדלים שונים ולעיתים אף להגיע לממדים "ענקיים".
הדליות לרוב בולטות ונראות לעין, אך יכולות להיות גם פנימיות ולהתגלות רק בבדיקת הסונר.
הן נוצרות עקב אי ספיקה (אי תפקוד של המסתמים החד כיווניים בתוך הורידים) של וריד אחד עיקרי ברגל, או אי ספיקה של מספר ורידים.
כמו כן, דליות יכולות להיווצר כתוצאה מאי ספיקת ורידים בתוך האגן, המתפשטת לכיוון הרגליים.
הדליות נגרמות כאמור עקב אי תפקוד המסתמים החד כיווניים בתוך הורידים, כך שהדם זורם בכיוון ההפוך, הלחץ עולה והורידים מתרחבים.
דליות אינן רק בעיה אסתטית, הן עלולות לגרום לסימפטומים ולסיבוכים קשים.

הגורמים להופעת נימים, ורידים בולטים ודליות:

 • גנטיקה
 • עמידה ממושכת
 • פקקת ורידים עמוקה
 • הריונות

הבעיות שנגרמות עקב נימים, ורידים בולטים ודליות:

 • בעיה אסתטית
 • תחושת עייפות, כבדות וכאבים.
 • נפיחות ובצקות
 • שינויים בעור וכיבים
 • פקקת – טרומבוזיס
 • דימום

חוסר טיפול מוביל להידרדרות במצב .

אבחון
את האבחון מבצע כירורג כלי דם. בדיקות  רלוונטיות: בדיקה גופנית , אולטרסאונד בשילוב עם דופלר – דופלקס .

דרכי טיפול מקובלות כיום בוורידים
אנו מציעים למטופל את כל סוגי הטיפולים הרלוונטיים לאחר התייעצות עם הרופא.

 1. טיפול ניתוחי:
  ניתוח לשליפת כל הוורידים החולים, כולל הווריד לאורך הרגל (שנקרא 'וריד הספון הגדול'), אם הוא באי ספיקה.
  הניתוח נעשה תחת הרדמה מקומית או כללית, לפי היקף הבעיה. כמובן שהניתוח כרוך בחתכים ולאחריו עלולים להיות שטפי דם וכאבים.
  לרוב יש מגבלה בתפקוד לאחר הניתוח לתקופה של 10-14 יום, וחזרה איטית לתפקוד הרגיל. תוצאות הניתוח תלויות במידת שלמות הניתוח: הוא לא מטפל בוורידים הקטנים ובנימים, ועבור אלו יש צורך בטיפול משלים.
 2. אבלציה תרמית:
  אם בניתוח הקונבנציונאלי הוורידים החולים נשלפים החוצה, בטיפול הזה הורידים החולים נצרבים מבפנים. כך הם נסגרים, מתכווצים, מתפרקים ונספגים. בסופו של התהליך הם נעלמים.
  טיפולים אלה דומים מבחינת הטכניקה היסודית אך נבדלים זה מזה במקור האנרגיה המספק את החימום, אם זה על ידי אנרגיית לייזר, אנרגיית גלי רדיו או קיטור. טיפול זה מתאים בעיקר לוורידי הספינה הגדולה – וריד העובר לאורך כל הרגל מהקרסול ועד למפשעה, בחלקה הפנימי של הרגל. וריד הספינה הקטן, לעומת זאת, הוא הוריד העובר מאזור הקרסול ועד למשקע הברך בחלקה האחורי של הרגל.הניתוח נעשה בחדר ניתוח או בחדר טיפולים מיוחד. מבוצע חתך קטן בשוק העליון הפנימי (במקרה של הספינה הגדולה) או כמעט במרכז השוק האחורי (במקרה של הספינה הקטנה). משם מוחדר קתטר מיוחד שבקצהו יש רכיב דרכו ניתן להעביר חום ולצרוב את דופן הווריד מבפנים. הקתטרים משתנים לפי הגנרטור המספק את האנרגיה המחממת – לייזר, גלי רדיו או קיטור.הטיפול נעשה בהרדמה מקומית לאורך הווריד המטופל, וכן מוחדר נוזל קר מסביב לווריד כדי לגרום לקירור ולמניעת נזק תרמי לסביבה.
  כאן המקום להזכיר גם טיפולים אחרים הנמצאים פחות בשימוש כיום: החדרת קתטר בטכניקה שתוארה קודם, והזרמת דבק מיוחד דרכו הגורם לסגירת הוריד, או החדרת קתטר שבקצהו יש מכשיר הגורם לשינוי בדופן הווריד ולהתכווצות הווריד. במקביל מוחדר חומר מטרש שסוגר את הווריד. טיפולים אלה לא דורשים הרדמה.החיסרון העיקרי בטיפולים הללו הוא העלות היקרה שלהם. החיסרון השני והחשוב יותר הוא היותם מתאימים לטיפול בוורידי הספינה בלבד. לא ניתן לטפל בכל הדליות האחרות ויש להקצות להן אמצעי טיפול אחר.
  רק בטיפול באמצעות קיטור ניתן לטפל בחלק מהדליות הצדדיות הגדולות. טיפולי הלייזר וגלי רדיו עדיין מאוד מוגבלים בטיפול בדליות, ולכן לאחר סיום הטיפול בוורידי הספינה יש להמשיך ולטפל בדליות באמצעי אחר, אם זה על ידי שליפת הורידים כמו בניתוח קונבנציונאלי (פלבקטומיה) או על ידי הטרשה (טיפול בהזרקת חומר מטרש).
  ההשלמות נעשות באותו הטיפול או בטיפולי המשך. בתום כל הטיפולים מבוצעת חבישה על ידי אגד אלסטי, או על ידי גרב אלסטית. בדרך כלל ניתן לחזור לתפקוד רגיל לאחר תקופת החלמה קצרה.
 3. סקלרותרפיה (הטרשה) בהכוונת אולטרסאונד :
  הטרשה היא טיפול המבוסס על הזרקת חומר מטרש לתוך הורידים החולים. החומר גורם להתכווצותם ולסגירתם ובסוף התהליך להתפרקותם ולספיגתם בגוף.
  סקלרותרפיה הוא טיפול ותיק מאוד בתחום הנימים אך תכשירים אלה לא היו יעילים מספיק לטיפול בדליות.
  הטיפול בדליות בסקלרותרפיה התחיל רק בעשור האחרון, ורק לאחר שהומצא חומר מטרש יעיל דיו המסוגל לסגור דליות גדולות או אפילו את ורידי הספינות כשהם לא ספיקים ומורחבים מאוד. תכשיר זה ידוע לכל בשם קצף.הטיפול בשיטת הזרקת הקצף הוא פשוט, נעשה במרפאה ולא דורש חדר ניתוח או חדר טיפולים מיוחד. אין צורך בחתכים או בכל סוג של הרדמה. הטיפול מתאים לכל סוגי הוורידים, כולל עבור דליות חיצוניות או פנימיות, לספינות ולכל מקום ברגל. הטיפול בוורידים הפנימיים נעשה בהכוונת אולטרסאונד כדי לאתרם.טיפול זה אורך מספר דקות, כאשר בכל פעם הרגל נחבשת באגד אלסטי, בעדיפות לגרב אלסטית.
  ניתן מיד לחזור לתפקוד רגיל.
  יש לציין שיש דליות פנימיות שלא ניתן לטפל בהן או להגיע אליהן בשום דרך אחרת, לכן חשוב לוודא שהרופא המטפל יודע לבצע אולטרסאונד (דופלקס) בעצמו, לחפש ולהגיע לדליות שאינן רגילות ולא להסתמך רק על יכולות הטכנאי. כך הטיפול יהיה מוצלח יותר.
  מאחר והטיפול נוגע בכל הבעיה הוורידית, מוורידי הספינה ועד לכל סוגי הדליות, חיצוניות או פנימיות, לא נדרש טיפול נוסף כדי להשלים את המלאכה. 2-3 מפגשים מספיקים כדי להשלים את הטיפול.
  יתרון נוסף בטיפול זה הוא היותו היחידי המתאפשר עבור דליות חוזרות לאחר ניתוחים או טיפולים אחרים.
 4. הזרקת דבק ביולגי – "והנסיל ":
  בשנה האחרונה הוכנס לשימוש בישראל טיפול חדש לסתימת הוורידים הפגומים ברגליים באמצעות דבק ביולוגי בשם "והנסיל". הדבק מכיל את החומר הכימי 'ציאנו אקריליק', המשמש מזה כחמישים שנה לסגירת כלי דם פגועים במוח. בפעולה זעיר פולשנית, תחת אולטרה סאונד, מוחדרת צינורית המכילה את הדבק הביולוגי. הפעולה אורכת 40 דקות והמטופל משוחרר לביתו כשהווריד חסום לחלוטין. עם הזמן סופג הגוף את הדבק באופן טבעי. הטיפול מתאפשר גם לנשים לפני לידה המפתחות ורידים ברגליים, וכן לאחר לידה.
  לפי מחקר שפורסם בגיליון ינואר 2015 של כתב העת Journal of Vascular surgery יעילות הטיפול נאמדת ב- 92.9 אחוזי הצלחה.

טיפול בנימים
הטיפול בנימים מבוסס גם הוא על כווץ וסגירת הנימים, כשבהמשך הם מתפרקים, נספגים ונעלמים.

הטיפול נעשה בשתי שיטות:

 1. סקלרותרפיה
  זאת השיטה העיקרית להעלמת נימים והיא עדיין השיטה היעילה ביותר, הנפוצה ביותר המתאימה לכל סוגי הנימים.
  הטיפול מבוסס על הזרקת חומר מטרש, עדין יחסית לקצף, דרך מחט מאוד דקה. הנימים נסגרים ונעלמים לאט, תוך מספר שבועות ועד שלושה חודשים, תלוי בגודלם, עומקם וצפיפותם. הדבר משתנה ממטופל למטופל.
  טיפול זה נותן תוצאות טובות מאוד ותופעות הלוואי הן קלות. תופעת לוואי ידועה היא הופעת שינויי צבע – פיגמנטציה בכ- 3-5% מהנימים המטופלים, שלרוב נעלמת עם הזמן.
 2. לייזר וגלי רדיו
  מבוססת על צריבת הנימים מבחוץ הגורמת לסגירתם, עד שהם מתפרקים ונעלמים. שיטה הזאת מתאימה לנימים עדינים ושטחיים, היא מוגבלת ויכולה לטפל רק בחלק קטן מהנימים. קצב העלמות הנימים דומה לשיטה הקודמת. יש לציין שבשתי השיטות יש כאבים, אך הם קלים. מידת הכאב דומה בשתי השיטות, זאת למרות הדעה הרווחת שזריקות כואבות יותר מלייזר.
  לסיכום, בעיית הוורידים הבולטים ברגליים, בין אם מדובר בדליות, נימים או שניהם יחד, היא שכיחה, מפריעה מבחינה אסתטית אך חשוב מכל, עלולה להוות בעיה רפואית ולגרום לסיבוכים קשים. אסור להזניח את הנושא, ויש להתייעץ עם כירורג כלי דם מומחה שיעריך את הבעיה ואת חומרתה.
  במידה וההפרעה היא אסתטית בלבד, כמו בבעיית נימים, יש בכל זאת להעריך את המצב באופן יסודי ולוודא שאין בעיית אי ספיקה בנוסף לכך, לפני החלטה על הטיפול בנימים עצמם.

 

מרפאת כלי דם נמצאת ברח' ריינס 6, תל אביב

טלפון לזימון תורים : 03-5008828